fbpx
Jak zhubnout

 

Jak zhubnout do plavek

Co se v dnešním článku dozvíte:

  1. Jak zhubnout (nejlépe ihned)
  2. Jak zhubnout určité partie (například stehna)
  3. Jak se článkem obohatit (a neztratit víru)

 

Jsem přesvědčený o tom, že všichni takovou situaci dobře známe, protože to zažil skoro každý z nás. Od ledna do června v našem jídelníčku poletují mnohé nezdravé pochutiny, jako koblížky, sušenky, muffiny a jiné dobroty. Když se pak začátkem letní sezóny podíváme do kalendáře a v horším případě také na váhu, poleje nás studený pot a z očí vytryskne palčivá otázka „Potřebuji okamžitě menší zadek, hubená stehna a přitažlivé břicho. Co mám dělat?“ Spatřujete v tom kousek své vlastní zkušenosti? Pokud ano, tak čtěte dál.

Usedáte kvapně k počítači a v oblíbených internetových vyhledávacích službách hledáte zázračné léky na hubnutí či jiné preparáty, které nabízejí zázrak ihned nebo nejpozději na počkání. Ve chvíli čirého zoufalství často zapomínáme, že je internet plný lákavých marketingových akcí, které ovšem nepřináší žádný účinek, nebo v tom horším případě mohou znamenat zdravotní riziko. My jsme ovšem v úzkých, nemáme moc času, a tak na nás jako magnet působí reklamní slogany ve stylu „Chceš dál jíst jako doposud, a přitom zhubnout 10 kg do měsíce nebo minimálně 3 kg za týden?“. To je přesně to, co chceme, a protože zoufalí lidé dělají občas zoufalé věci, vkládáme do nákupního košíku nabízené pilulky pro krásnou postavu, nehledě na vysokou cenu rychle zaplatíme a jdeme z okna vyhlížet kurýra se zásilkou, která nám zachrání léto.

Pojďme na chvilku trošku zpomalit, zklidnit se a s hlubokým nádechem se na to v klidu podívat. Slibuji, že budu jasný, stručný, výstižný 🙂

Ke skutečnému a efektivnímu hubnutí je nezbytné znát několik základních informací o tom, jak vůbec naše tělo funguje:

 Kalorická bilance – ačkoliv nás internet opět láká na mnohé výklady a definice, faktem je, že nezbytnou podmínkou k tomu, aby tělo spalovalo tukové zásoby, je udržení se v Kalorickém deficitu. Jinými slovy to znamená, že musíte méně přijmout a více vydat (tedy méně jídla a více pohybu). Je tedy potřeba mít v tomto duchu sestavený vlastní jídelníček, a to na základě bazálního metabolismu (více si k tomu řekneme jindy).

Pro dobrý začátek zkuste myslet na to, že jeden kilogram tuku má přibližně 7400 kcal, takže přesně tolik musíte spálit, abyste 1 kg váhy ztratily. V případě, kdy jste například žena s váhou 60 kg, tak byste musela plavat asi 12 hodin v kuse, abyste mohla zhubnout právě ten 1 kg denně. To nevypadá moc reálně, že? Nárazově by to šlo, ale každý den?

Potřebujete dlouhodobě vydržet v deficitu. A mělo by Vás to bavit natolik, že u toho vydržíte. Nárazové akce či týdenní pravidelné plavání nic v zásadě nevyřeší.

Zdravá a udržitelná redukce váhy je na co největším kalorickém příjmu, kdy úbytek váhy je v rozmezí 500 až 800 g týdně.

Takže odpověď na otázku, zdali je možné zhubnout zdravě a hned je jednoduchá – nelze! 🙂

Žádné diety problém nevyřeší. Není to správná cesta. Mnohem lepší je usilovat o nalezení udržitelného způsobu stravování, který vám bude vyhovovat. A to nejlépe už napořád!

 Co vám tedy mohu v tento moment doporučit? Zdravý životní styl. Buďte aktivní, dopřejte si dostatek spánku, zdravého jídla a nezapomínejte na pohyb. Tělo bude mít při vyváženém způsobu života dostatek energie na všechny aktivity, budete se cítit mnohem lépe a jako nejsladší třešnička na dortu budou za čas i kila dole. Není to skvělé? 

Jak se obsahem článku obohatit?

Nemůžeme zhubnout za týden ani za měsíc, redukce váhy je někdy doslova běh na dlouhou trať. Zkratky nefungují a nevyplatí se do nich investovat peníze ani čas. Zkuste změnit pohled na sebe a svoje tělo, nehubněte do plavek, ale zaměřte se na změnu myšlení a životního stylu. Každý z nás chce být přece zdravý, odolný, psychicky silný a samozřejmě krásnější 🙂

Nemohu vám doporučit žádnou dietu, ale můžete se se mnou vydat na udržitelnou cestu s cílem dojít tam, kde se budete cítit spokojeni sami se sebou.

Přeji vám všem krásné léto!

Share
Go top